Υποδομή

Tο Λύκειο Πάρου βρίσκεται στο κέντρο της Παροικιάς πίσω από την εκκλησία της Εκατονταπυλιανής. Αποτελείται από δύο κτίρια και στεγάζει τις τάξεις Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου. Επίσης διαθέτει Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, Εργαστήριο Πληροφορικής και Σχολική Βιβλιοθήκη. Επίσης υπάρχει γραφείο του Διευθυντή του σχολείου και γραφείο καθηγητών.LYKEIO

Αθλητικοί χώροι

Εργαστήριο πληροφορικής

Εργαστήριο φυσικών επιστημών

Αθλητικοί χώροι

Στο προαύλιο του σχολείου μας υπάρχει γήπεδο μπάσκετ, βόλεϋ και γήπεδο ποδοσφαίρου 5Χ5. Τα γήπεδα που υπάρχουν στο προαύλιο του Λυκείου εξυπηρετούν το Γυμνάσιο Πάρου και το 1ο Δημοτικό Σχολείο Παροικιάς που βρίσκεται δίπλα στο σχολείο μας.

Εργαστήριο Πληροφορικής

Το σχολείο διαθέτει δύο εργαστήρια Πληροφορικής. Το ένα εργαστήριο Πληροφορικής, χρησιμοποιείται μόνο από τους μαθητές του Λυκείου Πάρου, διαθέτει 19 σταθερούς υπολογιστές και έναν φορητό. Το δεύτερο εργαστήριο έχει εικοσιένα υπολογιστές και χρησιμοποιείται για την διεξαγωγή διάφορων μαθημάτων του Λυκείου  και διατίθεται και στο Γυμνάσιο Πάρου για την διεξαγωγή του μαθήματος της Πληροφορικής ορισμένων τμημάτων. Και τα δύο εργαστήρια διαθέτουν όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για τη διεξαγωγή των μαθημάτων πληροφορικής και την υποστήριξη Ερευνητικών Εργασιών.

Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών

Το εργαστήριο φυσικών επιστημών που λειτουργεί στο ΓΕΛ Πάρου, είναι εξοπλισμένο ώστε να γίνονται τα βασικότερα πειράματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας της ύλης του Λυκείου. Αποτελείται από  έξι τετραθέσια έδρανα που το καθένα έχει τις δικές του πειραματικές συσκευές. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα προβολής από υπολογιστή παρουσιάσεων και οπτικοακουστικού υλικού.

Σχολική βιβλιοθήκη

Στο σχολείο μας λειτουργεί σχολική βιβλιοθήκη. Το έργο χρηματοδοτήθηκε και υλοποιήθηκε στα πλαίσια του Γ’ Κ.Π.Σ.και του ΕΠΕΑΕΚ ΙΙ. Στόχος της σχολικής βιβλιοθήκης είναι να καταστεί χώρος μάθησης, υποδοχής, διερεύνησης και καλλιέργειας της κουλτούρας.

Η σχολική βιβλιοθήκη ενισχύει, προωθεί και εκσυγχρονίζει το εκπαιδευτικό περιβάλλον και το οδηγεί σε μια ενεργητική δυναμική αλληλεπίδρασης με το χώρο που το περιβάλλει. Η σχολική βιβλιοθήκη είναι μια σύγχρονη αίθουσα 90 τ.μ. η οποία αποτελεί κέντρο πληροφοριών αλλά και κάθε πολιτιστικής, πνευματικής και διερευνητικής αναζήτησης για μαθητές  και εκπαιδευτικούς.

Ο άνετος αυτός χώρος  ο οποίος αποτελεί συγχρόνως και  αναγνωστήριο και προσφέρει τη δυνατότητα αμφίδρομης επικοινωνίας με το χώρο που περιβάλλει τη σχολική μονάδα και την ιδιαίτερη κοινωνία του σχολείου. Στο χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης υπάρχουν σήμερα 5.000 τίτλοι βιβλίων καθώς επίσης και πολλοί τίτλοι οπτικοακουστικού υλικού (CD,DVD) και εγκυκλοπαίδειες. Λειτουργεί και ως δανειστική κατά τη διάρκεια λειτουργίας του σχολείου και είναι δυνατή η πρόσβαση σε ΑΜΕΑ.

Οι θεματικές ομάδες των βιβλίων ανά κατηγορία είναι οι εξής :

• 000 Γενικά θέματα
  • 100 φιλοσοφία και ψυχολογία