Πληροφορίες φοίτησης & απουσιών

Η φοίτηση όλων των μαθητών των Γενικών Λυκείων χαρακτηρίζεται με πράξη του Συλλόγου των διδασκόντων καθηγητών την ημέρα που λήγουν τα μαθήματα ως επαρκής ή ανεπαρκής, με βάση το σύνολο των απουσιών που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους, σε συνδυασμό με την ετήσια προφορική επίδοση σε όλα τα μαθήματα.

Το όριο των απουσιών για να θεωρηθεί επαρκής η φοίτηση ενός/μίας μαθητή/τριας είναι εκατόν δεκατέσσερις (114). Οι μαθητές, των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής, προσέρχονται κανονικά στις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις του Ιουνίου.

Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή/τριας που σημείωσε περισσότερες από εκατόν δεκατέσσερις (114) απουσίες. Οι μαθητές/τριες των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής είναι υποχρεωμένοι/ες να επαναλάβουν τη φοίτηση τους στην ίδια τάξη.

Σημειώνεται ότι έχει καταργηθεί η διάκριση των απουσιών σε δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες.

Κατ` εξαίρεση, ο Σύλλογος των Διδασκόντων του Σχολείου με ειδική πράξη του χαρακτηρίζει ως επαρκή τη φοίτηση μαθητή που σημείωσε από εκατόν δέκα πέντε έως εκατόν εξήντα τέσσερις (115-164) απουσίες, υπό την προϋπόθεση ότι όλες οι απουσίες πάνω από τις εκατόν δέκα τέσσερις (114) οφείλονται σε ασθένεια (σοβαρά και επείγοντα περιστατικά και απαιτούν μεγάλο χρονικό διάστημα ανάρρωσης, χειρουργική επέμβαση, νοσηλεία σε νοσοκομείο), που βεβαιώνεται με ιατρική βεβαίωση και η επίδοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική. Ως ιδιαίτερα ικανοποιητική κρίνεται στην προκειμένη περίπτωση η επίδοση του μαθητή, όταν ο γενικός μέσος όρος της προφορικής βαθμολογίας (Γ.Μ.Ο) είναι τουλάχιστον δεκαπέντε (15) πλήρες και η διαγωγή του κοσμιωτάτη.

Επισημαίνονται τα παρακάτω:

• όταν ο/η μαθητής/τρια απουσιάζει παίρνει τόσες απουσίες όσες είναι οι ώρες μαθημάτων της συγκεκριμένης ημέρας. Απουσίες χρεώνονται και στις εκδηλώσεις του σχολείου (Εθνικές  γιορτές, περιπάτους κ.τ.λ.)
  • η φοίτηση για τους μαθητές/τριες είναι υποχρεωτική και δεν πρέπει να απουσιάζουν αδικαιολόγητα
  • όταν απουσιάζει μαθητής/τρια, ο γονέας/κηδεμόνας του καλό είναι να ενημερώνει το σχολείο για το λόγο της απουσίας του
  • μονόωρες απουσίες που οφείλονται σε αργοπορία του/της μαθητή/τριας ή είναι σκόπιμες καταχωρούνται κανονικά
  • όταν ο/η μαθητής/τρια παίρνει άδεια να φύγει από το σχολείο για έκτακτο λόγο, φεύγει με ευθύνη του γονέα, αφού πρώτα αυτός ενημερωθεί τηλεφωνικά
  • καταχωρίζονται στο Βιβλίο Φοίτησης (απουσιολόγιο) αλλά δεν προσμετρώνται απουσίες που οφείλονται σε συμμετοχή σε σχολικούς διαγωνισμούς, συμμετοχή σε εισιτήριες/προκαταρκτικές εξετάσεις σχολών της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης,  μαθητικούς σχολικούς αγώνες, πανελλήνιους αθλητικούς αγώνες προσκομίζοντας απαραίτητα την βεβαίωση συμμετοχής και των προβλεπόμενων δικαιολογητικών

Μόνο για την φετινή σχολική χρονιά, λόγω πανδημίας covid-19 σημειώνεται ότι:

• οι μαθητές/τριες που νοσούν δεν προσέρχονται στο σχολείο. Οι απουσίες των μαθητών/τριών τις ημέρες αυτές καταχωρίζονται αλλά δεν λαμβάνονται υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζεται το πιστοποιητικό νόσησης.
  • οι μαθητές/τριες που εμβολιάζονται, δύνανται να μην προσέρχονται στις σχολικές μονάδες την ημέρα του εμβολιασμού τους. Στην περίπτωση που παρουσιάσουν συμπτώματα δύνανται να απουσιάσουν και την επόμενη ημέρα. Οι απουσίες των μαθητών/τριών τις ημέρες αυτές καταχωρίζονται αλλά δεν λαμβάνονται υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζεται το πιστοποιητικό βεβαίωσης του εμβολιασμού τους.

Ιστότοπος του Γενικού Λυκείου Πάρου