Περιβάλλον: Καιρός για ευαισθητοποίηση…

Στα πλαίσια των επιμορφωτικών δράσεων για το σχολικό έτος 2021-2022 το σχολείο μας πραγματοποίησε κατά τον Δεκέμβριο δύο επιμορφωτικές δράσεις με θέμα το περιβάλλον:

1) στις 15/12 όλοι εκπαιδευτικοί του ΓΕ.Λ Πάρου συμμετείχαν στο επιμορφωτικό διαδικτυακό σεμινάριο «Κλιματική αλλαγή-ακραία καιρικά φαινόμενα» με εισηγήτρια την κ. Μαρούσα Σπαρτινού Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Κυκλάδων. Κατά τη διάρκειά του έγινε προβολή, συζήτηση κι αναπτύχθηκε ένας γόνιμος προβληματισμός. Τέλος με ερωτηματολόγια που δόθηκαν έγινε αποτίμηση από όλους τους συμμετέχοντες.

2) στις 22/12 πραγματοποιήθηκε, δια ζώσης, επιμορφωτικό σεμινάριο «Περιβαλλοντική Ευαισθητοποίηση, Δικαίωμα στην Επιλογή» για τους μαθητές της Α΄ Λυκείου (ανά τμήμα λόγω υγειονομικών μέτρων), από την Περιβαλλοντολόγο, MSc., Χρυσούλα Σάρδη, Υπ. Διδάκτωρ – Ερευνήτρια Περιβαλλοντικής Επικοινωνίας & Εκπαίδευσης, Τμήμα Δημόσιας και Κοινοτικής Υγείας-Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Κατά τη διάρκεια της εισήγησης έγινε προβολή και συζήτηση με τους μαθητές και τις μαθἠτριες να συμμετέχουν ενεργά και να εκφράζουν τις ανησυχίες τους.

Ευχαριστούμε θερμά τη Χρυσούλα Σάρδη για την εξαιρετική παρουσίαση!!!